Warto wiedzieć, że 11 listopada Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. Niestety nasza trudne narodowe losy nie pozwoliły cieszyć się wolnością i niepodległością długo. Przyszło nam zmierzyć się z kolejną, II wojną światową. Święto zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Dzień Niepodległości został przywrócony dopiero w okresie transformacji systemowej, czyli w 1989 roku.
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Współcześnie, obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów i Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, Parada Niepodległości w Gdańsku.
Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą wyjątkowo skromne.
Skromny będzie też udział w tych uroczystościach oficjeli, odwołane zostały tradycyjne przemarsze wojsk. Prezydent Andrzej Duda w środę rano złoży kwiaty pod pomnikami ojców niepodległości przy Trakcie Królewskim, weźmie też udział w mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. W południe na pl. Piłsudskiego zostanie odśpiewany hymn, a prezydent z przedstawicielami władz państwowych – premierem, marszałkiem Sejmu i Senatu oraz ministrem obrony narodowej – złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.